Skocz do zawartości

Zaloguj przez Facebook Rejestracja

Najnowsze tematy

Wyświetl nową zawartość »

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
60 odpowiedzi w tym temacie

#1 ~parafianin~

~parafianin~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 20:22

A ja uważam, że to jest chore! 200 zł za grób dla niejednego samotnego rencisty czy emeryta to fortuna! Straszenie likwidacją grobu to ponury żart? Rozumiem (ale też nie do końca) żeby likwidować groby zaniedbane i nieodwiedzane przez lata, ale jeśli ktoś ma tam kilka grobów naraz i teraz miałby zapłacić np. 1000 zł? W normalnym kraju za bezczeszczenie grobu idzie się do więzienia, a u nas w majestacie prawa wolno to robić? Zastanówmy się! Czy ks. proboszcz nie przewiduje żadnych odstępstw w tej kwestii ze względu na ciężką sytuacje materialną rodziny? Najłatwiej ogłosić i żądać, nie oglądając się na nic! Bardzo chciałbym zobaczyć taką likwidację grobów. Jeśli dowiem się, kiedy to nastąpi, warto sprowadzić telewizję (np. p. Jaworowicz) i pokazać, jak traktuje się u nas np. 25-letnie groby! To będzie dopiero reklama gminy i kościoła rzymsko-katolickiego! A gdzie etyka i pamięć o zmarłych ze strony Kościoła? Kasa i jeszcze raz kasa! Nawet Kościołowi zasłania ona oczy!!! Ludzie, otrzeźwiejcie i zaprotestujcie! Niech ksiądz poda na jakiej podstawie (np. zarządzenie biskupa, Episkopatu) można tak robić? Wstyd i jeszcze raz wstyd, że my żyjący tutaj, potrafimy takie coś wymyślić. Jeśli tak dalej pójdzie, to będziemy chować naszych zmarłych w jednej wielkiej mogile, takim kopcu- będzie i taniej i więcej miejsca dla innych, a kasę Kościół i tak weźmie! Wszędzie komercja, biznes i kapitalizm, nawet na cmentarzu! Trochę refleksji i święconej wody na rozpalone głowy by się przydało!

#2 ~parafian1~

~parafian1~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 20:52

Zamiast bezsensownie pisac, polecam lekturę Ustawy o cmentarzach:
np.:

Art. 7.
1. Grób nie może być użyty do ponownego chowania przed upływem lat 20.
2. Po upływie lat 20 ponowne użycie grobu do chowania nie może nastąpić, jeżeli
jakakolwiek osoba zgłosi zastrzeżenie przeciw temu i uiści opłatę, przewidzianą
za pochowanie zwłok. Zastrzeżenie to ma skutek na dalszych lat 20 i może być
odnowione.

#3 ~~aaa~~

~~aaa~~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:16

to tylko 200 zł na 20 lat ( a więc niecałe 1zł na miesiąc - co przy wszystkim wiadomo kosztach wywozu śmieci, wydaję się śmiesznie niską opłatą)
dla porównania w ZG to 840 zł
a jak się dowiedziałam w niedalekim Kolsku opłata ta ma wynosic od Nowego Roku 500 zł.

Dziękuję Księże Proboszczu za tak niską opłatę.

#4 ~nieuczciwy~

~nieuczciwy~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:25

nieprawda że poprzedni proboszcz nie pobierał opłat, bo sam mam takie pokwitowanie wystawione 30 lat temu. Ale potem miał bałagan w papierach i już nie wiedział kto zapłacił, a kto nie. Więc ludzie nie płacili. Ja też, choc opłata skończyła mi sie 10 lat temu.
Ale już zapłaciłem

#5 ~kargowiak~

~kargowiak~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:49

pewnie że oszukiwali starego proboszcza, a potem po śmierci tablicę mu powiesili na kosciele - z wdzięczności. OBŁUDNICY !!!

#6 ~latel kargowa~

~latel kargowa~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 21:50

mam groby w zielonej gorze, wroclawiu i glogowie i tam wszedzie pobieraja oplaty i ludzie nie kwicza z tego powodu, w sulechowie tez sie takie oplaty placi wiec w czym problem??? najlepeij samemu niszczyc cmentarz a o porzadek niech dba proboszcz za wlasne pieniadze??? paranoja- ci niektorzy kargowiacy to marudy

#7 ~Zażenowani parafianie~

~Zażenowani parafianie~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 22:47

Pokładne wynika z ustawy cmentarnej. Nie chodzi tu o robienie forsy ale robienie na cmentarzu. A co? To nie tylko wywóz
śmieci! A obecnie robiona z tych pieniędzy kosmetyka drzew, żeby gałęzie nie niszczyły pomników. Przyjacielu nie chcesz, to nie płać, ale od wody, śmietnika wara! A Ks. Proboszcz powinien drzewa przy twoich grobach zostawić, niech ci pomniki rozwalą.

#8 ~parafianie~

~parafianie~
  • Goście

Napisano 11 listopad 2009 - 23:46

Nigdy nie słyszeliśmy, żeby Ks. Proboszcz, kogoś wyklinał z ambony, to ty jesteś tchórz i tyle!. A niektórzy lepsze numery robili niż M. Kargowiak(wstyd nam za niego). Chłopie idź pogadaj z Farochem, a wszystkiego się dowiesz i nie będziesz pisał bzdur. Nie mieliśmy na groby. Proboszcz powiedział, żebyśmy sami sobie ustalili, jak możemy zapłacić, a gdyby był kłopot, to żeby tylko zadzwonić i się nie denerwować, że termin minął. Głupio ci?!

#9 ~parafianin~

~parafianin~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 00:45

Chłopie podjedź sobie na cmentarze parafialne w Babimoście, Kopanicy, Kramsku. Wszedzie są opłaty. Tylko, że tam są rozumni ludzie i chcą mieć ładnie na cmentarzu. Ustawa cmentarna dotyczy wszystkich cmentarzy, nie tylko komunalnych. Ale dla kościoła lepiej nie dać grosza. Gdybyś był parafianinem to byś wiedział o co chodzi, ale pewnie jesteś tylko mieszkańcem Kargowej.

#10 ~były parafianin~

~były parafianin~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 00:49

nO TAK...zWOLENNICY I PRZECIWNICY: PO PIERWSZE- USTAWA O CMENTARZACH NIE DOTYCZY TZW. "CMENTARZY WYZNANIOWYCH", I WOBEC POWYŻSZEGO NIE MOZNA SIE NA NIA POWOŁYWAĆ... pO DRUGIE- SKORO W kARGOWEJ NIE MA INNEGO, ALTERNATYWNEGO CMENTARZA- TO Z USTAWY O MONOPILISTACH WYNIKA,ŻE NIE MOZNA NARZUCAĆ TAKICH OPŁAT- BO KAŻDY KTO PODA DO SĄDU pROBOSZCZA -= WYGRA SPRAWE, Z PARAFGRAFU O NARUSZANIE PRAKTYK MONOPOLISTYCZNYCH... Może zatem zamiats pisać do gazety, zamiast narzekać- sprawę postawic jasno: albo podajemy do sądu- albo prosimy o wykładnie prawa prawnika kurialnego... Pozdrawiam i współczuje...tym co maja po pare grobów....

#11 ~parafian1~

~parafian1~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 07:37

Ustawa o cmentarzach mówi o wszystkich cmentarzach: komunalnych i wyznaniowych wiec współczuję byłemy parafianinowi braku czytania tekstu ze zrozumieniem. A po drugie nie można łamac prawa o równouprawnieniu i jednemu pozwalac na pobieranie opłat a innym kazac udowadniac swoje racje do tego. Może w końcu katolicy zaczną walczyc o swoje równouprawnienie a nie tylko chowają się po kątach.

#12 ~~mieszkaniec Zawady~~

~~mieszkaniec Zawady~~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 08:25

Cieszcie si,że macie cmentarz parafialny!!
Bo gdybyście mieli cmentarz komunalny tak jak jest w ZAWADZIE(gmina Zielona Góra)to nie płacilibyście 200 zł. na 20 lat tylko ponad 800 zł.!!! :angry:
Zawada zrównała ceny z Zieloną Górą!!! :angry:
Ale porównać cmentarz komunalny w Zielonej Górze z cmentarzem w Zawadzie to dzień do nocy!!!
No przepraszam zrobili dwie ścieżki z polbruku :P !!!
Trzy lata temu opłacałem groby rodziców i płaciłem za grób 250 zł,a ludzie się ze mnie śmiali,że po co opłacam jak się trochę spóźnię z opłatą to i tak się nie połapią w Zakładzie Komunalnym w Zawadzie.I dzisiaj patrząc na dzisiejsze ceny to zaoszczędziłem ponad 1000 złotych!!!

#13 ~realista~

~realista~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 08:28

Monopol? Życzę miłego wyboru cmentarza w Świebodzinie, Zielonej Górze, Sulechowie....itp. Człowieku otrzeźwiej. Na jakim świecie żyjesz?

#14 ~Cesarz~

~Cesarz~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 12:30

Własciwie to nie dziwią mnie wypowiedzi niektórych osób szukających sensacji, podważających prawo gospodarza terenu. Anonimowo można się wykrzyczeć, pożalić a nawet naubliżać. Wcześniej warto się rozejrzeć się dookoła a także sobie coś poczytać.
Powszechnie wiadomo wszystkim, że " życie " kosztuje, w tym wypadku śmierć, najczęściej bliskiej osoby, krewnej. Przeciez utrzymanie cmentarza jest kosztem dla gospodarza. To utrzymanie porządku i czystości, ogrodzenia, koszty wody, również wycinki drzew i gałęzi. Jak słusznie zauważyli czytelnicy trzeba się rozejrzeć po siąsiednich gminach i parafiach, porównać ceny za groby, szczególnie jeśli idzie o cmentarze komunalne.
W tym wypadku bulwersuje niektóre osoby wprowadzenie tej opłaty w bieżącym roku, szczególnie te które mają kilka grobów a opłat wcześniej nie wnosiły. Probszcz mówi o obowiązku opłat już od wakacji. Jeśli się nie płaciło przez lata, to teraz suma za kilka grobów może być duża. Jest to grzech zaniechania tych niezadowolonych, ale również poprzedniego gospodarza, św. pamięci ks. Jana Zdziarskiego, który nie chciał ludzi drażnić wnoszeniem obowiazkowych opłat. Mam również do zapłacenia niemałą kwote za siedem grobów, położonych w innej parafii, gdzie obowiązuje identyczna stawka. Zamierzam ją zapłacić. Moi bliscy z pewnością na to zsłużyli.

#15 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 16:03

odnalazłem potwierdzenie opłaty grobu z 1994 roku a więc za poprzedniego proboszcza i było to wtedy 200 zł
i o co tyle krzyku, że dzisiaj płaci się tyle samo: 200 zł
chciałbym żeby wszędzie opłaty zatrzymały się na cenach sprzed 15 lat

#16 ~kargowianka~

~kargowianka~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 16:04

Kargowa miasto zieleni, kwiatów i odważnych ludzi. Chyba tak brzmi hasło przy wjeździe do Kargowej. Pięknie i miło, aż tu pojawia się niejaki Ks. Szulc ,który oprócz kwiatów i zieleni zauważa zepsucie i zgniliznę moralną i to nie wśród wyznawców innych religii, tylko wśród chrześciań. A to niestety już się nie podoba. On nie krzyczy w Kościele, jest po prostu szczery , a prawda często boli i to bardzo. Więc najlepiej pozbyć się takiego delikwenta knując kolejną aferę (zresztą nie pierwszą-sprawa wybudowania chłodni) i to w prasie. Kocham tych kargowskich chrześcian, którzy bez mrugnięcia okiem potrafią człowieka zniszczyć i zabić duszę, a potem regularnie chodzić do Kościoła , w domu czytać Pismo Święte (ale chyba wydanie londyńskie z 1631 roku, lub z 1653roku z Cambridge). Na szczęście oprócz takich ludzi jest w naszym mieście spora grupa normalnych katolików, którzy potrafią przyznać się do błędu i zastanowić nad tym co robią. Dzięki , że jesteście. A księdzu Proboszczowi dziękuje, że próbuje coś zmienić i życzę wytrwałości. Mam nadzieję ,że się nie podda.

#17 ~Gość~

~Gość~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 20:38

Na tablicy przed wejściem na nekropolię widnieje czytelne ogłoszenie (zawieszone w "koszulce” z folii, żeby nie zamokło) z pieczęcią parafii rzymskokatolickiej. Jest to wyjaśnienie, iż zabieg z opłatami jest m.in. przeprowadzony "w celu likwidacji mogił zaniedbanych, którymi nikt się nie opiekuje oraz przygotowania nowych miejsc na starej części cmentarza”.
Czytając dalej poznajemy szczegóły: "Proszę o zgłoszenie i uaktualnienie opłaty wysokości 200 pln na kolejne 20 lat za wszystkie groby, które przekroczyły 20 lat od pochówku po 2004 r.” głosi informacja rządcy parafii. Wpłaty w tej kwestii przyjmuje kościelny Krzysztof Przymuszła w kancelarii parafialnej w poniedziałki, czwartki i piątki. "Po 10.11. na mogiłach przeznaczonych do likwidacji zostaną umieszczone karty informacyjne na okres 14 dni, by umożliwić dotarcie informacji do rodziny zmarłych. Po tym okresie groby będą likwidowane”.

No proszę! Szczerze podziwiam talent Pana Redaktora. Bezmała 1/5 artykułu opisuje jedną nieszczęsną kartke papieru... Najweażniejszy element sprawy zapewne, to TA KARTKA. A może FOLIOWA KOSZULKA ?! Tyle można z "dramatu" tego przydługiego obrazu wywnioskować.
Będę wredny Panie Eugeniuszu: Czy to Pan npisał "Ludzi bezdomnych" ?! (Przepraszam Żeromskiego, że go w taką sprawę wplątuję).

#18 ~Parafianin~

~Parafianin~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 22:29

Niestety ludzie w Kargowej to hipokryci. Kiedy proboszczem byl ś.p. Jan Ździarski ludzie gadali głupoty a pożniej Ci sami ludzie chodzili i zbierali podpisy na honorowego obywatela Kargowej, póżniej wywiesili Mu tablice pamiątkową..PARANOJA. Sądze, że na forum za opłatami wypowiadaja sie "fani proboszcza" lub ludzie którzy przy nim są, bo ja niestety słysze jak jest naprawde. Każdy narzeka ze musza placic jednak brak im odwagi zeby sie wypowiadać. W sumie nie ma sie co dziwic, malo ktory emeryt czy rencista wejdzie na internet i bedzie tu pisał. Zyjemy w takich czasach ze czesto trzeba ukrywac to, co sie naprawde mysli zeby nie byc wytykiwanym palcen na ulicy.. Proszę sie dowiedziec czy Proboszcz ma prawo pobierac oplaty na cmentarzu parafialnym, czy mozę usunąć groby o które ktos dba, czy moze wołać 50 zl za wiazd na cmetarz i te 10% za groby.. jesli nie to niech sie za to ktoś wexmie..pozdrawiam

#19 ~gościnny~

~gościnny~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 23:10

Księże Proboszczu dobrze, że jesteś! Trzymaj się! Jesteśmy z Tobą! Ostatnia wypowiedź na forum należąca chyba do autora listu to chyba chęć obrażenia nas PARAFIAN.

#20 ~były-parafianin~

~były-parafianin~
  • Goście

Napisano 12 listopad 2009 - 23:21

Kargowa nie jest Zieloną Górą ani Zawadą itp. jest po prostu Kargową, miastem, które ma miejsca na groby na okolo 100 lat i wiecej. Nikt nie chce zabić dusze p.Szulcowi jak twierdzi Kargowianka. Moją duszę zabił osobiście. Do dziś jestem w szoku. A na mszę świętą uczę%&% w sąsiednich parafiach, jak wielu innych Kargowian, których tam spotykam. Jakich działań możemy jeszcze oczekiwać od p. Schulca na szkode Kargowej? Zniszczył ogród przy Plebani, chciał zamknać Kościół pod wezwaniem św. Maksymiliana Kolbe, który został odbudowany przez mieszkańców Kargowy - ale oczywiście nie tych co obecnie trzymają się mocno sutanny. Nie udał się przekręt z dzialką na budowę chłodni przy ul. Marchlewskiego. Obecnie p. Schulc niszczy cmentarz, co nie pozwala nam wierzyć w jego dobre intencje.

I skąd wychodzi zepsucie i zgnilizna moralna??

We wszytkich tych sprawach, o któych wiemy i nie wiemy, chodzi o szatańskie pieniądze.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych